Emerytura po 30 latach pracy.

Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez cyngiel » czwartek, 18 sierpnia 2011, 20:58

Witam ! Na stronie dobrynauczyciel.fora.pl powstała inicjatywa walki o wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Oszukani przez rządy, opuszczeni przez związki zawodowe, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Chcemy zebrać chętnych, zebrać potrzebne fundusze, wynająć prawnika i założyć sprawę w Trybunałach o przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, którzy rozpoczęli swoją pracę w szkole przed 1999 rokiem. Na razie inicjatywa jest w powijakach, ale liczymy na sukces. Zapraszamy do współpracy. Pozdrawiam.
cyngiel
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek, 18 sierpnia 2011, 20:25

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez Sandri » piątek, 19 sierpnia 2011, 22:04

Dlaczego nauczyciele mieliby iść na wcześniejsze emerytury? Czym to argumentujecie?
Sandri
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela, 14 sierpnia 2011, 17:09

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez cyngiel » piątek, 19 sierpnia 2011, 23:23

Nie zmienia się przepisów gry w trakcie meczu. Nauczyciele zatrudnieni przed 1999 rokiem byli przyjmowani do pracy m.in. na podstawie art.88 Karty Nauczyciela, który mówił, że nauczyciel ma prawo przejść na emeryturę po 30 latach pracy, w tym 25 lat pracy przy tablicy bez względu na wiek. Przyjmując się wtedy do pracy nauczyciel podpisywał z Państwem umowę na takich właśnie warunkach. Tymczasem w 1999 roku Państwo jednostronnie zmieniło warunki umowy, nakazując pracę nauczycielom do 60, 65 roku życia czyli w niektórych przypadkach o ponad 15 lat dłużej. Ci nauczyciele mają prawo poczuć się oszukani i stracić zaufanie do Państwa. Nauczyciele zatrudnieni po 1999 roku wiedzieli, że muszą pracować tyle czasu i znając charakter tego zawodu mieli czas się zastanowić czy go wybrać. Podobna sytuacja jest teraz w służbach mundurowych, rząd chce im przedłużyć wiek emerytalny o 10 lat od 2012 roku. Służby mundurowe są jednak inaczej traktowane przez rząd niż zostali potraktowani nauczyciele. Rząd twierdzi, że Ci policjanci, którzy już pracują nabyli prawa do emerytury na obecnych zasadach, a praca o 10 lat dłużej może dotyczyć tylko tych, którzy zostaną przyjęci do służby po 2012 roku.

PS. Czy wyobrażasz sobie panią od nauczania przedszkolnego jak w wieku 60 lat kula się z dziećmi po podłodze, które są w wieku jej prawnuków? a co na to rodzice tych dzieci ? Zawód nauczyciela jest zawodem o szczególnym charakterze czy się to komuś podoba czy nie. Jak się okazuje nie dla wszystkich, bo rząd powołał swoją komisję medyczną, która praktycznie na zamówienie orzekła z dnia na dzień, że zawód nauczyciela przestał być zawodem o szczególnym charakterze co stało się głównym pretekstem do wydłużenia wieku emerytalnego. Są zawody, w których nie można pracować do późnej starości choćby ze względu na bezpieczeństwo osób dla których on służy. Nauczyciel nie pilnuje przez cały dzień jednej paczki w magazynie, tylko odpowiada karnie za zdrowie i życie czyichś dzieci, a to największa odpowiedzialność.
cyngiel
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek, 18 sierpnia 2011, 20:25

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez Sandri » sobota, 20 sierpnia 2011, 07:42

Ten argument rozumiem i się w pełni zgadzam. :)

Jeśli chodzi o nauczycielkę w wieku 60 lat - oczywiście, nie powinno tak być. Zarówno to dotyczy przedszkolanek, jak i nauczycieli pracujących w liceum. Jest to szczególny zawód, masz rację, jednak w naszym Państwie wiek emerytalny powinien być wydłużony (z różnych względów, myślę, że tutaj warto odnieść się do wypowiedzi Balcerowicza, ponieważ nie jestem ekspertem w tej sprawie), druga kwestia: ilu nauczycieli prowadzi w tak ciekawy sposób lekcje, że po kilku latach są 'wypaleni'? Ja ze swojego doświadczenia ( a więc podstawówka, gimnazjum, liceum, studia) wspominam dwie takie osoby. Reszta zachowywała się, jakby przed pójściem do pracy była 'wypalona, smutna i rozczarowana, a będą pracowali wtedy, gdy dostaną podwyżki'.
Sandri
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela, 14 sierpnia 2011, 17:09

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez Sandri » sobota, 20 sierpnia 2011, 07:43

Jeszcze odwołam się do tego, że są zawody, w których nie powinno się długo pracować. Są, aczkolwiek w naszym Państwie na obecną chwilę nie można tego rozwiązać. Takich zawodów jest masa: lekarze, pielęgniarki, kolejarze, kierowcy...
Sandri
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela, 14 sierpnia 2011, 17:09

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez Bernadeta_eu » środa, 26 października 2011, 11:18

Dokładnie,takich zawodów jest wiele ale przecież wszystkim się nie dogodzi... Trzeba znaleźć ten złoty środek.
www.bernadeta.eu - Pensjonat Biały Dunajec - Zapraszamy
Bernadeta_eu
 
Posty: 53
Dołączył(a): środa, 23 marca 2011, 13:37

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez monika43 » piątek, 3 lutego 2012, 18:41

Witajcie...jestem nauczycielką zatrudnioną przed 1999rokiem...
No i huurrra, że w końcu znalazłam kogoś kto myśli tak jak ja. Prawo "ponoć " nie działa wstecz, ale nauczycieli to można traktować jak się chce.
Miałam pracować 30 lat, a teraz muszę co najmniej o 10 więcej. Dlaczego??????????
Chcę dołączyć do waszej grupy, aby walczyć o swoje. Prawo niech będzie prawem...
Proszę o wszelkie wiadomości związane z tematem emerytur należnych osobom zatrudnionym przed 1999rokiem.
Będę bardzo zobowiązana...i czekam z niecierpliwością.....
monika43
 
Posty: 11
Dołączył(a): piątek, 3 lutego 2012, 18:14

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez monika43 » sobota, 2 czerwca 2012, 19:24

mój mail.: renepiotr@neostrada.pl......co możesz mi zaproponować???? napisz proszę...czekam
monika43
 
Posty: 11
Dołączył(a): piątek, 3 lutego 2012, 18:14

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez AnnaKam » niedziela, 8 września 2013, 12:47

Ja co prawda jestem już na emeryturze - więc na większość problemów związanych z nią nie mogę narzekać, przyznam nawet, że wobec tego, że cieszę się doskonałym zdrowiem, pamięcią i energią życiową - chciałabym uczyć dalej, mogłabym jak najbardziej jeżeli chodzi o wydolność organizmu - jednak sprawy rodzinne zmusiły mnie do odejścia w stan spoczynku.
Nie sądzę jednak, że można narzekać na brak przywilejów dla nas, nauczycieli - i tak mamy ich więcej, niż sporo innych grup zawodowych.
AnnaKam
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2013, 12:41

Re: Emerytura po 30 latach pracy.

Postprzez ornitolog1 » czwartek, 12 września 2013, 07:58

Ja rozumiem, że każdy broni "swego poletka" - ale w zasadzie zgadzam się z przedmówcami nade mną. Nie uśmiecha mi się tak długa praca, ale wiem, że nie ja jeden (nie my jedni) jesteśmy pokrzywdzeni, ja liczę na zmianę ustawową dla wszystkich, nie tylko dla nauczycieli.
ornitolog1
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek, 12 września 2013, 07:51

Następna strona

Powrót do Pogaduchy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron